Nyheter

900 000 kroner tildelt i musiker- og bandstipend

Norsk jazzforum har tildelt 900 000 kroner i musiker- og bandstipend. – Musikerne mistet så godt som alt inntektsgrunnlag over natta da koronasituasjonen inntraff, og det er årsaken til at vi nå har framskyndet høstens stipender og nesten tredoblet den totale potten, sier daglig leder i Norsk jazzforum, Gry Bråtømyr.

Musiker- og bandstipend tildeles årlig av Norsk jazzforum, og har som formål å bidra til at profesjonelle jazzmusikere får frihet til å fordype seg i sin kunst, enten via øving, reiser eller videreutdanning. Stipendmidlene utlyses vanligvis på høsten med tildeling i november, men på grunn av koronasituasjonen har Norsk jazzforum i år framskyndet ordningen.

– Vi er bekymret for musikerne som i denne perioden med smittevernrestriksjoner har mistet omtrent all mulighet til konsertaktivitet. I denne unntakstiden er det derimot rom for komponering, fordypning og øving. Det var derfor naturlig for oss å fremskynde stipendene for å opprettholde formidlingsvirksomheten, forteller Bråtømyr.

Norsk jazzforum har valgt å omdisponere ubenyttede turnétilskuddsmidler fra koronaperioden samt midler fra andre avlyste prosjekter, til å øke tildelingspotten fra den opprinnelige avsatte summen på 335 000 kroner til 900 000 kroner. Dermed får nå 70 musikere/band tildelt stipender mot i overkant av tjue tidligere år. – Vi er veldig glade for at vi rakk å få dette ut før sommerferien, sier Bråtømyr.

Stipendordningen ble utlyst med søknadsfrist 25. mai, og ved fristens utløp var det kommet inn 348 søknader fordelt på personlig fordypnings-/studiestipend og øvings-/studiestipend for band. 70 av disse er innvilget stipend. Liste over alle tildelingene kan lastes ned her (pdf)

Fra forsiden

Nyheter

TONO legger til side varslet endring

TONOs varslede endringer i konserttariffen med blant annet å kreve vederlag av arrangørenes offentlige tilskudd, er nå lagt til side etter press fra arrangørorganisasjonene. Et nytt utvalg skal i tettere samarbeid med arrangørfeltet utarbeide forslag til ny modell, sier TONO.

Nyheter

Elnan spiller videre på Carl Morten Iversens bass

Bassist Johannes Elnan får disponere avdøde Carl Morten Iversens kontrabass de neste årene. - Å få videreføre lyden og livet i denne bassen gir både en følelse av ansvar og dyp motivasjon, sier Johannes Elnan.

Meld deg på vårt nyhetsbrev