Nyheter

Til minne om Harald Devold

Det er med stor sorg vi har fått beskjeden om at Harald Devold har gått bort.

Med Haralds bortgang har vi mistet en kjær venn og kollega. Harald var en enorm ressurs for musikkmiljøet i Finnmark og i landsdelen forøvrig. Med hans bankende hjerte for jazzen, krysset våre veier ofte. Enten med han som initiativtaker, musiker, prosjektleder, komponist eller dirigent. Han fylte så mange roller. Han ønsket alltid å strekke strikken litt lengre, for å skape sterke historier.

Gjennom hans mange år i Scene Finnmark, både som leder og produsent, samarbeidet vi tett om politiske og kunstneriske spørsmål, og Harald hadde alltid en iver og arbeidskapasitet helt utenom det vanlige. Han engasjerte seg også i nasjonale prosjekter og var en periode styreleder i Norsk Jazzforum.

Vi har mistet en høyt verdsatt kollega og medspiller, og vi er mange i det nordnorske musikkmiljøet som føler et stort tomrom.

Vi er takknemlig over å ha fått lov til å kjenne og jobbe med Harald.

Vår dypeste medfølelse til alle som sto han nær.

Nordnorsk jazzsenter
Norsk jazzforum
Nasjonal jazzscene

Fra forsiden

Nyheter

Stortingshøringer om statsbudsjettet for 2026

I disse dager pågår det høringer på Stortinget om forslaget til statsbudsjett for 2026. Norsk jazzforum deltar i høringer i utenriks- og forsvarskomiteen samt familie- og kulturkomiteen for å formidle behovene for jazzen og det frie feltet.

Nyheter

Kulturdebatt under Vill Vill Vest

Norsk jazzforum inviterer til panelsamtale under Vill Vill Vest i Bergen. Statssekretær Trude Storheim, Prosa-redaktør Roman Linneberg Eliassen og Klassekampen-skribent Mariken Lauvstad deltar i panelet "Hva står på spill: kultur som salderingspost". Bjarne Dæhli leder samtalen.

Meld deg på vårt nyhetsbrev