Nyheter

Jazz- og samtidsmusikken møtte kulturministeren

Representanter fra Norsk komponistforening, nyMusikk, Norsk jazzforum og de store jazz- og samtidsensemblene la fram behovet for en landsdekkende satsing på store musikkensembler under et møte med kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery i Regjeringskvartalet mandag 22. juni.

– De store etablerte ensemblene i samtids- og jazzfeltet er en viktig del av den samlede infrastrukturen i det frie musikkfeltet, men dessverre er driftsvilkårene svært marginale. Møtet med kulturministeren utgjør en milepæl i vårt arbeid med å oppnå bedre finansiering av det landsdekkende nettverket av store ensembler i Norge, sier Gry Bråtømyr, daglig leder for Norsk jazzforum. – Vi har arbeidet hardt og lenge for denne viktige saken for det profesjonelle jazzmiljøet, og Lubna Jaffery er den aller første kulturministeren som har ønsket oss velkommen til et møte hvor vi fikk legge fram behovene, og ha en god dialog rundt manglende driftsvilkår for jazzorkestrene, fortsetter hun.

– De store ensemblene innen samtidsmusikkfeltet opplever også at eksisterende tilskuddssystem og -nivå har store mangler, sier Knut Olaf Sunde, styreleder i Norsk komponistforening. – Vi er glade for at Jaffery tar saken på stort alvor og at hun i møtet gir så tydelig uttrykk for at hun både ser utfordringene og ønsker å hjelpe til med å sikre bedre produksjones- og formidlingsbetingelser for ny, norsk musikk både her hjemme og internasjonalt, konkluderer han.

Med på møtet var også representanter for Oslo Sinfonietta & Cikada, Ensemble Ernst, SiTron – sinfonietta i Trondheim, Nordnorsk jazzensemble v/Nordnorsk jazzsenter, Trondheim jazzorkester og Trondheim Voices v/Midtnorsk jazzsenter, Vestnorsk jazzensemble v/Vestnorsk jazzsenter, Scheen jazzorkester v/Sørnorsk jazzsenter og Oslo jazzensemble og Oslo 14 v/Østnorsk jazzsenter.
– Vi takker for et godt møte med ministeren, og vil følge opp med et skriftlig innspill med konkrete forslag til løsninger som vil gavne hele det brede musikalske mangfoldet innen både jazz- og samtidsmusikk, sier Ulla-Stina Wiland, daglig leder for Nordnorsk jazzsenter og Nordnorsk jazzensemble.

 

 

Fra forsiden

Nyheter

Jazzintro-finale på Moldejazz

Fire band med noen av landets mest lovende, unge musikere møtes i Jazzintro-finalen under Moldejazz tirsdag 14. juli. Ett av bandene kåres til Årets unge jazzmusikere 2026 og mottar en lanseringspakke fra Norsk jazzforum med festivalturné neste år, og et tilrettelagt introprogram.

Nyheter

God sommer!

Norsk jazzforum ønsker hele jazznorge en riktig god sommer! Kontoret i Grensen 18 vil være feriestengt i uke 29, 30 og 31. Neste behandling av søknader til ad hoc-tilskuddsordningen blir andre uka i august. Følg med på jazzinorge.no gjennom sommeren for nyheter og festivalomtaler!

Meld deg på vårt nyhetsbrev